Sports un smēķēšana ir nesavienojami pretmeti. Smēķētāji parasti nesporto vai arī ar laiku izbeidz sportiskās aktivitātes veselības pasliktināšanās dēļ. Tomēr sports var būt labs iemesls tam, lai cilvēks vispār nekad nesāktu domāt par cigaretēm vai arī smēķēšanu pēc iespējas ātrāk atmestu.
Kāpēc sports nav savienojams ar smēķēšanu?
Atbilde ir gaužām vienkārša – lai sportā gūtu labus rezultātus, ir jābūt labā fiziskā formā, ir labi jāfunkcionē gan sirdij, gan plaušām. Savukārt cigarešu smēķēšana nogalina gan sirdi, gan plaušas. Ikviena izsmēķēta cigarete samazina iespējas gūt labus rezultātus sportā. Tāpēc parasti sportisti no šī kaitīgā ieraduma atsakās pēc būtības. Savukārt tiem, kuri nespēj atmest, ir jārēķinās, ka viņu rezultāti būs sliktāki, bet traumu iespējamība palielināsies.
Smēķēšana palielina traumu skaitu
Lai sportā sasniegtu maksimāli labu rezultātu, ir jārēķinās ar paaugstinātu fizisko slodzi. Sportista smadzenēm, sirdij, plaušām un muskuļiem nepieciešamas ar skābekli bagātas asinis. Savukārt cigarešu dūmos esošais oglekļa monoksīds (CO) rada skābekļa iztrūkumu asinīs. Oglekļa monoksīds ir arī galvenais smēķētāju sirds un asinsvadu slimību cēlonis. Tāpat smēķēšana izraisa arī artēriju sašaurināšanos. Organisms izjūt skābekļa badu un daudz ātrāk nogurst. Smēķētāja muskuļi un sirds pieprasa vairāk skābekļa, bet plaušas to nespēj nodrošināt. Sportojošiem smēķētājiem biežāk trūkst elpas un ir augstāks asinsspiediens. Viņiem ir daudz grūtāk atjaunoties pēc fiziskām aktivitātēm. Smēķējošs sportists ir mazāk sagatavots slodzēm, un viņa organisms ir pakļauts lielākam stresam, kas noved pie nepareiziem lēmumiem un lielāka traumu skaita. Jārēķinās, ka smēķētājiem traumas dzīst lēnāk, un tāpēc viņu atkopšanās periods ieilgst. Pie tam smēķētājiem pastāv daudz lielāks risks, ka smagas traumas var neizdoties pilnībā izārstēt.
Smēķētāji ātrāk sasniedz savu spēku robežu, viņi nespēj skriet tik tālu un tik ātri kā nesmēķētāji. Smēķētāji kopumā negūst tik lielu labumu no fiziskām aktivitātēm kā nesmēķētāji, tostarp viņiem lēnāk aug arī muskuļu masa.
Pastāvīgi gūstot traumas, pastāv arī risks, ka sportists visai ātri no aktīva dzīvesveida cienītāja var pārtapt mazkustīga dzīvesveida piekopējā, kuram jau ir grūti uzkāpt pa kāpnēm un ātri iestājas aizdusa.
Smēķēšana jāatmet pēc iespējas ātrāk
Vislabākā izvēle ir nepievērsties cigaretēm un nemaz nesākt smēķēt. Tomēr, ja atkarība ir iestājusies, jārēķinās, ka atmešanas process var nebūt vienkāršs. Katram tas var būt savādāks un ne katram pēc pirmā atmešanas mēģinājuma izdodas noturēties pretī kārdinājumam. Vairākums smēķētāju atmest mēģina vairākas reizes, bet pirmo mēģinājumu neizdošanās nekādā ziņā nenozīmē, ka pilnīgi visi mēģinājumi būs nolemti neveiksmei. Katram var būt sava labākā metode, kā atmest smēķēšanu. Viens var atmest ar pirmo piegājienu, citam būs nepieciešams kāds zīmīgs dzīves notikums, piemēram, bērna piedzimšana. Vēl citam kā atbalsts pakāpeniskai atmešanai var kļūt dažādi palīglīdzekļi, kā, piemēram, nikotīnu saturošas košļājamās gumijas un plāksteri, vai arī citas veselībai mazāk bīstamas alternatīvas.
Avots: liepajniekiem.lv
REKLĀMA
GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!
REKLĀMA