Pāriet uz galveno saturu

Sports var būt labs iemesls smēķēšanas atmešanai

 Sports un smēķēšana ir nesavienojami pretmeti. Smēķētāji parasti nesporto vai arī ar laiku izbeidz sportiskās aktivitātes veselības pasliktināšanās dēļ. Tomēr sports var būt labs iemesls tam, lai cilvēks vispār nekad nesāktu domāt par cigaretēm vai arī smēķēšanu pēc iespējas ātrāk atmestu.



Kāpēc sports nav savienojams ar smēķēšanu?

Atbilde ir gaužām vienkārša – lai sportā gūtu labus rezultātus, ir jābūt labā fiziskā formā, ir labi jāfunkcionē gan sirdij, gan plaušām. Savukārt cigarešu smēķēšana nogalina gan sirdi, gan plaušas. Ikviena izsmēķēta cigarete samazina iespējas gūt labus rezultātus sportā. Tāpēc parasti sportisti no šī kaitīgā ieraduma atsakās pēc būtības. Savukārt tiem, kuri nespēj atmest, ir jārēķinās, ka viņu rezultāti būs sliktāki, bet traumu iespējamība palielināsies.

Smēķēšana palielina traumu skaitu

Lai sportā sasniegtu maksimāli labu rezultātu, ir jārēķinās ar paaugstinātu fizisko slodzi. Sportista smadzenēm, sirdij, plaušām un muskuļiem nepieciešamas ar skābekli bagātas asinis. Savukārt cigarešu dūmos esošais oglekļa monoksīds (CO) rada skābekļa iztrūkumu asinīs. Oglekļa monoksīds ir arī galvenais smēķētāju sirds un asinsvadu slimību cēlonis. Tāpat smēķēšana izraisa arī artēriju sašaurināšanos. Organisms izjūt skābekļa badu un daudz ātrāk nogurst. Smēķētāja muskuļi un sirds pieprasa vairāk skābekļa, bet plaušas to nespēj nodrošināt. Sportojošiem smēķētājiem biežāk trūkst elpas un ir augstāks asinsspiediens. Viņiem ir daudz grūtāk atjaunoties pēc fiziskām aktivitātēm. Smēķējošs sportists ir mazāk sagatavots slodzēm, un viņa organisms ir pakļauts lielākam stresam, kas noved pie nepareiziem lēmumiem un lielāka traumu skaita. Jārēķinās, ka smēķētājiem traumas dzīst lēnāk, un tāpēc viņu atkopšanās periods ieilgst. Pie tam smēķētājiem pastāv daudz lielāks risks, ka smagas traumas var neizdoties pilnībā izārstēt.

Smēķētāji ātrāk sasniedz savu spēku robežu, viņi nespēj skriet tik tālu un tik ātri kā nesmēķētāji. Smēķētāji kopumā negūst tik lielu labumu no fiziskām aktivitātēm kā nesmēķētāji, tostarp viņiem lēnāk aug arī muskuļu masa.

Pastāvīgi gūstot traumas, pastāv arī risks, ka sportists visai ātri no aktīva dzīvesveida cienītāja var pārtapt mazkustīga dzīvesveida piekopējā, kuram jau ir grūti uzkāpt pa kāpnēm un ātri iestājas aizdusa.

Smēķēšana jāatmet pēc iespējas ātrāk

Jārēķinās, ka smēķēšana ir drauds visai sportista imunitātei, jo cigarešu dūmos ir aptuveni 7000 ķīmisko vielu, tostarp arī darva, benzopirēns, tvana gāze, arsēns, kadmijs, ūdeņraža cianīds un svins. Pie tam vairāk nekā 70 no tām ir kancerogēnas, kas līdzās sirdslēkmēm, insultam, plaušu un smaganu slimībām var izraisīt arī vēzi.

Labā ziņa gan ir tā, ka, atmetot smēķēšanu organisms spēj visai strauji atjaunoties. Tostarp tieši fiziskās aktivitātes un dažādu jaunu sporta veidu izmēģināšana var kļūt par stimulu smēķēšanas atmešanai.

Vislabākā izvēle ir nepievērsties cigaretēm un nemaz nesākt smēķēt. Tomēr, ja atkarība ir iestājusies, jārēķinās, ka atmešanas process var nebūt vienkāršs. Katram tas var būt savādāks un ne katram pēc pirmā atmešanas mēģinājuma izdodas noturēties pretī kārdinājumam. Vairākums smēķētāju atmest mēģina vairākas reizes, bet pirmo mēģinājumu neizdošanās nekādā ziņā nenozīmē, ka pilnīgi visi mēģinājumi būs nolemti neveiksmei. Katram var būt sava labākā metode, kā atmest smēķēšanu. Viens var atmest ar pirmo piegājienu, citam būs nepieciešams kāds zīmīgs dzīves notikums, piemēram, bērna piedzimšana. Vēl citam kā atbalsts pakāpeniskai atmešanai var kļūt dažādi palīglīdzekļi, kā, piemēram, nikotīnu saturošas košļājamās gumijas un plāksteri, vai arī citas veselībai mazāk bīstamas alternatīvas.


Avots: liepajniekiem.lv
REKLĀMA
GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!

REKLĀMA

Šī emuāra populārākās ziņas

Sadursmē uz Akmens tilta bojā iet motociklists - VIDEO

  Uz akmens tilta motociklists iet bojā - VIDEO  Reklāma   GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!   IZKLAIDES VIETA - TIKAI PIEAUGUŠAJIEM  

Rail Baltica projektam trūkst 10-19 miljardu eiro

  Starptautiskās dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta ieviešanai Baltijā ir 10-19 miljardu eiro budžeta deficīts, liecina Baltijas valstu augstāko revīzijas iestāžu īstenotā "Rail Baltica" projekta situācijas izpēte. Valsts kontrolē (VK) norāda, ka Igaunijai izmaksas kopš 2017.gada ir pieaugušas no 1,35 miljardiem eiro līdz 4,03 miljardiem eiro, Latvijai - no 1,97 miljardiem eiro līdz 9,59 miljardiem eiro, kamēr Lietuvai - no 2,47 miljardiem eiro līdz 10,23 miljardiem eiro. Ziņojumā norādīts, ka galvenais projekta risks ir neskaidrības par finansēšanas avotiem un finansējuma savlaicīga pieejamība. Tostarp Eiropas Savienības (ES) finansējuma periods beidzas 2027.gadā, un paredzams divu gadu finansējuma pārrāvums laikā, kad notiks aktīvi būvdarbi. VK norāda, ka ES dalībvalstu sarunas par 2028.-2034.gada Daudzgadu finanšu shēmu sāksies 2025.gadā, un nav zināms, vai Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments vispār tiks turpināts pēc 2027.gada un, cik daudz n...

Horoskopi — 12. – 18. februāris

AUNS    Smalks aprēķins un gudra rīcība atmaksāsies. Brīžos, kad zūd kontrole pār situāciju vai uz jums tiek izdarīts spiediens, esiet gatavi pielāgoties apstākļiem, centieties saglabāt vēsu prātu, neļaujiet sīkām nebūšanām izsist sevi no līdzsvara. Pirms veicat lielāku pirkumu, izpētiet cenas un piedāvājumus, lai nesanāk pārmaksāt. Dzīvojiet racionāli, un jums izdosies šo to pat ietaupīt.  VĒRSIS   Rīkojieties pastāvīgi. Esiet tālredzīgi. Drosmīga, izlēmīga rīcība attaisnosies. Spēja saprasties ar apkārtējiem palīdzēs neapjukt, organizējot un vadot dažādas diskusijas, pārrunas, meklējot domubiedrus vai risinot attiecību jautājumus, bet nerimstoša zinātkāre mudinās nepadoties un virzīties uz priekšu par spīti grūtībām. Uzturiet ciešu saiti ar labvēļiem. DVĪŅI   Sabiedriskā gaisotne, skaļi pasākumi nebūs domāti jums. Pacentieties atturēties no racionāliem spriedumiem, filozofija sniegs atbildes uz sen uzdotiem jautājumiem. Atvēliet laiku intīmām sarunām par dzīve...