Saeimas vairākums šodien, skatot grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, noraidīja partijas "Republika" deputātu priekšlikumu par pazeminātās 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanu, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu sniegtajiem ēdināšanas pakalpojumiem, tai skaitā piegādēm, izņemot tos pakalpojumus, kas attiecas uz alkoholiskajiem dzērieniem.
Valsts nākamā gada budžetu pavadošajā likumprojektā šo priekšlikumu par PVN likmes pazemināšanu līdz 5% iesniedza deputāti Kaspars Ģirģens (R), Evija Papule (R), Vjačeslavs Dombrovskis (R) un Ēriks Pucens (R).
Debatēs koalīcijas deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) pauda, ka opozīcija bez kādiem fiskāliem aprēķiniem piedāvā PVN likmju atvieglojumus šajos likuma grozījumos noteikt dažādām jūtīgām tēmām jeb nozarēm - tūrismam, ēdināšanas jomai un dažādiem pārtikas produktiem.
Feldmans uzsvēra, ka valsts pienākums ir sniegt sabiedrībai kopējos labumus, kam ir nepieciešami nodokļi ieņēmumi. Politiķis norādīja, ka opozīcija, "ieslīgstot dramatiskā populismā", var runāt par visu nodokļu samazināšanu vai atcelšanu, bet sabiedrībai saprot, ka tas ir nereāli. Feldmans sacīja, ka, lai gan tiekot teikts, ka PVN samazināšana palielināšot tūrisma plūsmu, taču tas neesot reāli Covid-19 krīzes apstākļos, kad vēl tikko bija spēkā komandantstunda.
Koalīcijas politiķis akcentēja, ka ir jācīnās ar krīzes cēloņiem, pēc iespējas ātrāk pārvarot Covid-19 pandēmiju, un opozīcijas pienākums ir līdzdarboties šo mērķu sasniegšanā.
Savukārt deputāts Ģirģens pārmeta kolēģim nekompetenci un neizpratni šajos jautājumos. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) uz šiem izteikumiem reaģēja, aicinot runāt nevis citam par citu, bet par priekšlikumu.
Ģirgens uzsvēra, ka piedāvājums par samazināto PVN likmi sabiedriskajai ēdināšanai ļautu nozarei izķepuroties un izdzīvot uzņēmumiem, kuri knapi tur pēdējo elpu. Politiķis pārmeta Ekonomikas ministrijai (EM), ka tā neesot spējusi sniegt informāciju, kad uzņēmumi varēs saņemt nepieciešamos atbalsta mehānismus. Viņš esot aicinājis atbildīgo EM pārstāvi pieslēgties Saeimas institūciju sēdēm, lai sniegtu nepieciešamo informāciju, taču tas neesot noticis.
Deputāts Viktors Valainis (ZZS) Feldmana pārmetumus opozīcijai par aprēķinu trūkumu priekšlikumiem vērtēja kā nekorektus. Politiķis uzsvēra, ka pašas valdības politika nav vērtējama kā atbildīga, kad 2022.gadā budžeta deficīts plānots 4,8% no iekšzemes kopprodukta jeb 1,6 miljardu eiro apmērā.
Parlamentārietis Edgars Tavars (ZZS) uzsvēra, ka lielu daļu ēdināšanas uzņēmumu ir atvēruši latvieši, no kuriem daļa ir ņēmusi kredītu sava biznesa izveidošanai. Pašlaik jaunāko ierobežojumu pīķī uzņēmumi saņēmuši informāciju, ka par oktobri atbalsts, visticamāk, gaidāms tikai decembrī, savukārt grantus uzņēmumi varētu saņemt tikai janvārī, pastāstīja deputāts, kura ieskatā šie termiņi atbalsta sniegšanai biznesam ir novēloti.
Deputāts Sergejs Dolgopolovs (S) pauda, ka priekšlikuma par samazinātās PVN likmi mērķis ir panākt valsts ekonomisko attīstību Covid-19 krīzes laikā. Nodokļu politikas grozījumi ir viens no veidiem, kā visefektīvāk risināt krīzes situāciju un ko izmanto arī vairākums no Eiropas Savienības dalībvalstīm, norādīja Dolgopolovs.
Avots: bb.lv
REKLĀMA
GARŠĪGAS RECEPTES KATRAI DIENAI!
REKLĀMA