Latvijā šobrīd ir augsts putnu gripas risks. Kopš šā gada 26. februāra, lai netiktu pieļauta mājputnu inficēšanās ar putnu gripu, visi mājputni jātur slēgtās telpās. Šāds noteikums paredzēts līdz uzlabosies epidemioloģiskā situācija Latvijā un Eiropā, un to paredz grozījumi Ministru kabineta 2015.gada 9.jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām".
Kas ir putnu gripa?
Putnu gripa ir ļoti lipīga, akūta putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Šīs slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c. Putnu gripas vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.
Kādās telpās drīkst turēt mājputnus?
Mājputnus drīkst turēt slēgtās telpās - kūts vai vieglākas konstrukcijas būvē, kas var būt ar vai bez pamatiem. Ēkai jābūt no augšas un sāniem pietiekami labi pasargātai no savvaļas putnu, jo īpaši ūdensputnu, kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas gan mājputnu turēšanas, gan dzirdināšanas, gan barošanas vietai. Telpa mājputniem var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu, tā var būt arī slēgta nojume.
Biodrošības pasākumi
Mājputnu novietnēs ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi. Mājputnu barošana un dzirdināšana jāorganizē mītnē vai norobežotā teritorijā tā, lai novērstu savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem. Ierobežojumu periodā visiem novietņu darbiniekiem jālieto darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko atļauts lietot tikai mājputnu turēšanas vietā. Aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni mājputnu dzirdināšanai un arī aizliegta mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai.
Ko darīt ja mājputni saslimst?
Ja mājputniem tiek novērotas jebkādas slimības pazīmes - tie atsakās no barības un ūdens, ir samazinājusies dējība vai novērojama putnu mirstība, nekavējoties par to jāziņo veterinārārstam un PVD. Tiks veiktas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mājputni nav inficējušies ar putnu gripu.
Kas notiks, ja mājputniem apstiprinās putnu gripu?
Gadījumā, ja mājputnu novietnē tiks apstiprināts putnu gripas uzliesmojums, nāksies likvidēt visus saimniecībā esošos putnus. 3 un 10 kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību tiks noteikta karantīnas zona. Tas paredzēts, lai novērstu putnu gripas tālāku izplatīšanos
Aizliegta arī izbraukumu tirdzniecība
Ierobežojumu laikā ir aizliegta arī izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, piedalīšanās tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni.
PVD pārbaudes
Arī tad, ja saimniecībā tiek turētas tikai pāris vistas, mājputniem jābūt reģistrētiem Lauksaimniecības datu centrā. Putnu gripas uzliesmojuma gadījumā īpašnieks varēs pretendēt uz zaudējumu kompensāciju.
PVD veic pārbaudes mājputnu novietnēs, arī reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par iespējamiem biodrošības prasību pārkāpumiem mājputnu turēšanas vietās un nereģistrētām mājputnu novietnēm. Noteikumu pārkāpēji tiks sodīti.
REKLĀMAGARDEDIS.LV / VAIRĀK KĀ 8000 RECEPTES KATRAI DIENAI!
REKLĀMA
REKLĀMA