Automašīnu vadītāji pie stūres pamanās atvērt pārtikas iepakojumus, iestiprinaties, smēķēt cigaretes vai atjaunot dekoratīvo kosmētiku. Šī ir tikai maza daļa no ieradumiem, kurus nav ieteicams darīt, vadot automašīnu, jo tie apdraud ne tikai šofera, bet arī līdzbraucēju un citu satiksmē iesaistīto drošību. Par dažiem ieradumiem, no kuriem jācenšas atbrīvoties, Latvijas Radio 2 raidījumā “Garāžas sarunas” stāstīja auto pazinējs un eksperts Gints Gavers.
Runāšana pa mobilo telefonu
“Ir zinātniski pierādīts, ka brīdī, kad tu runā pa telefonu, tu zaudē 20 – 25% savas reakcijas,” ar statistikas datiem iepazīstināja Gints Gavers. Nokļūstot ekstrēmā situācijā, kad lēmums jāpieņem pus sekundes laikā, šoferis reaģē novēloti. Vēl viņš piebilda, ka cilvēka uzmanība sadalās – jāspēj izsekot ne tikai satiksmei, bet arī sarunai. Auto eksperts atgādināja, ka daudzās automašīnās tagad ir funkcija sarunāties, neturot rokās mobilo ierīci, bet, ja tādas nav, tad par pārdesmit eiro iespējams ierīkot.
Īsziņu rakstīšana
Cilvēki arvien vairāk izvairās no sarunāšanās, bet labprātāk raksta īsziņas. Daudzi pie automašīnas stūres lasa, raksta, pārlūko sociālos tīklus.
Drošības jostu nelietošana
Daudzi joprojām uzskata, ka drošības jostas izgudrotas, lai ierobežotu cilvēktiesības un brīvību. “Anglijā 27% no visiem bojāgājušajiem nav bijuši piesprādzējušies,” Anglijas satiksmes drošības iestādes datus pavēstīja Gints Gavers. Cilvēki atrod iespējas, kā ignorēt vai atslēgt automašīnas signalizēšanu, kura atgādina par piesprādzēšanos.
Skaļa mūzika
“Skaļa mūzika padara cilvēku vairāk uz sevi orientētu un ir mazāks ārējās pasaules impulss,” norādīja Bite. Auto eksperts atzina, ka skaļas mūzika novērš uzmanību un samazina rekcijas laiku.
Nogurums
Vadīt automašīnu, ja jūtams nogurums vai nav izgulējies, ir bīstami. Ieteicams piestāt, piemēram, degvielas uzpildes stacijā un pagulēt kaut 15 minūtes. Nav vēlams izvēlēties nepārredzamu ceļa malu.
Gints Gavers iepazīstināja ar Eiropas satiksmes drošības pārraudzības organizācijas datiem: “Aizvadītajā gadā Eiropā aizmigšanas dēļ notikušas 72 tūkstoši autoavārijas, no kurās diemžēl 800 cilvēku gājuši bojā, bet 44 tūkstoši ievainoti.” Speciālisti neieteca šādos gadījumos cīnīties ar miegu, dzerot enerģijas dzērienu, kafiju, tēju vai skaļi klausoties mūziku.